Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Karott 10583310



*

nr 1058 3310


Hertha Bengtson

(1917-1993), Sverige


Karott, Koka Blå, Hertha Bengtson (1917-1993), Rörstrand, porslin, diameter: 19 cm


Hertha Bengtson, född 1917 i Blekinge, död 1993, svensk keramiker och glaskonstnär.

Utrop:

600 kr

Såld:

300 kr

Sista tid för bud online:

måndag 26 september 2016
kl 20:04:48


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
26/9 19:59:48 1      Vinnande bud



  • Specialauktion

  • Konstnär/Designer

Hertha Bengtson

Hertha Bengtson, född 1917 i Blekinge, död 1993, svensk keramiker och glaskonstnär.

Läs mer om Hertha Bengtson
  • Läs mer...
Rörstrand
AB Rörstrands Porslinsfabrik. Sveriges äldsta konstindustriella företag. Grundades på Norrmalm i Stockholm 1726.
Koka Blå
Fomgavs av Hertha Bengtson för Rörstrand på 1956. På 60-talet lanserades Koka även i brunt och grönt.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: hertha bengtson hertha bengtsson karott keramik koka blå porslin rörstrand skandinavien svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
  • 7043 Askfat
    Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Domino, Gustav..//
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 19:47
  • 6757 Dosa
    porslin och mässing. Diameter: 15 cm
    Aktuellt bud: 1.100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 19:55
  • 6066 Fat
    + skålar, 6 delar, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 1..//
    Aktuellt bud: 450 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 20:13
  • 6539 Fat
    Royal Copenhagen, 1700-tal. 39x31
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 19:24
  • 6384 Skål
    Alf Wallander (1862-1914), Sverige. Rörstrand. Län..//
    Aktuellt bud: 250 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 20:36
  • 6407 Spiselhundar
    ett par, ”Staffordshire”, porslin. Höjd: 21 cm
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 19:30




Ladda ner broschyr